Czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe?

Każdy z nas lubi przebywać w ciepłym, dobrze ogrzanym pomieszczeniu. Jest to ważne szczególnie podczas chłodniejszych, jesiennych i zimowych miesięcy. To zwłaszcza w tym okresie ogrzewa się domy i dogrzewa konkretne pomieszczenia na wiele sposobów, a jednym z nich jest ogrzewanie na podczerwień.

Jaki jest jego wpływ na nasze zdrowie? Czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe i mamy się czego obawiać? Odpowiedzi znajdziesz tuż poniżej – zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Jak działa ogrzewanie na podczerwień?
  2. Czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe?
  3. Jakie są rodzaje ogrzewania na podczerwień?
  4. Gdzie sprawdzi się ogrzewanie na podczerwień?

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Promieniowanie podczerwone jest częścią promieniowania słonecznego i stanowi aż 40% światła słonecznego. Ogrzewanie na podczerwień wykorzystuje energię promieniowania elektromagnetycznego o długości fal wynoszących od 780 nanometrów do 1 milimetra, czyli w zakresie mieszczącym się pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi.

Z tego też względu podczerwień jest niewidoczna, jednak da się ją odczuć innymi zmysłami. Tego typu promieniowanie rozchodzi się w przestrzeni bez pośrednictwa powietrza. Zamienia się w ciepło dopiero w momencie kontaktu z otaczającymi przedmiotami lub organizmami żywymi, np. ciałem człowieka.

Jak zatem działa ogrzewanie na podczerwień? Opiera się ono na przemieszczaniu się fal elektromagnetycznych. To właśnie one wywołują odczucia podobne do tych, które towarzyszą Ci podczas przebywania na słońcu. Wykorzystuje się tu zdolność odbicia podczerwieni, jej załamania, pochłaniania i skupienia.

Właśnie dlatego promienniki nie ogrzewają powietrza tak, jak tradycyjne grzejniki, lecz oddziałują bezpośrednio na osoby i przedmioty w zasięgu promieniowania.

promiennik podczerwieni przenośny

Czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe?

Czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe, czy może jest wręcz przeciwnie? Już odpowiadamy!

Promieniowanie, które generowane jest przez promienniki podczerwieni tak samo jak promieniowanie podczerwone słoneczne jest w pełni bezpieczne dla zdrowia człowieka. Co więcej, takie promienniki ciepła mogą nawet korzystnie wpływać na stan jego zdrowia oraz samopoczucie.

Promieniowanie podczerwone nagrzewa powierzchnię, dając osobom przebywającym w pomieszczeniu poczucie ciepła. Dzięki temu, że nie ogrzewa bezpośrednio powietrza, nie wysusza go i nie powoduje podniesienia się drobinek kurzu i innych zanieczyszczeń, które mogą nasilać objawy alergii. Dzięki temu sprzyja m.in. alergikom.

Dodatkowo tego typu promienniki rozwiązują problem zawilgocenia ścian, dokładnie je osuszając. Tym samym niwelują rozwój grzybów i pleśni, które niekorzystnie wpływają na zdrowie człowieka.

lecznicza lampa na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień stosowane jest w rehabilitacji i w fizjoterapii. Lampy podnoszą temperaturę tkanek, a to pomaga w leczeniu bóli mięśniowych, przyśpiesza gojenie po urazach i kontuzjach.

Może pomóc przy takich chorobach i dolegliwościach jak: problemy skórne, rwa kulszowa, reumatyzm, artretyzm, stres, bezsenność, migreny, zmęczenie, a nawet przeziębienie.

Oświetlenie na działce bez prądu – jak je odpowiednio dobrać?

Na rynku znaleźć można różnego rodzaju grzejniki na podczerwień. Różnią się wielkością, mocą oraz sposobem instalacji. Wszystkie z nich jednak bazują na tym samym, czyli na mechanizmie przemiany fal elektromagnetycznych w energię cieplną.

Wyróżnia się zatem m.in. folie i maty grzewcze na podczerwień, które umieszczane są pod podłogą. Powodują równomierne nagrzewanie posadzek i stojących na nich przedmiotów, które następnie oddają ciepło do otoczenia. Dobrze sprawdzą się do ogrzewania dużych pomieszczeń, np. salonów i sypialni.

Dostępne są także promienniki podczerwieni, czyli przenośne lub montowane na stałe panele grzewcze. Emitują one silne, punktowe fale, które bezpośrednio ogrzewają przedmioty i ludzi znajdujących się w zasięgu ich oddziaływania.

Mogą być montowane na ścianach lub występować w formie kaloryferów, piecyków i lamp. Używa się ich w mniejszych pomieszczeniach, np. w przedpokoju. Sprawdzą się również jako źródło ciepła na taras. Przykładem może tu być lampa grzewcza na taras, którą znajdziesz w naszym sklepie.

Gdzie sprawdzi się ogrzewanie na podczerwień?

Jeżeli zastanawiałeś się, czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe, teraz już wiesz, że nie. Z tego też względu ma ono naprawdę szerokie zastosowanie. Spotkać je można w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych zarówno w formie folii i mat grzewczych, jak i promienników. Jest to naprawdę wydajne i skuteczne rozwiązanie, które pozwoli zadbać o domowy budżet.

Czy jednak ten typ ogrzewania sprawdza się wyłącznie w domach? Zdecydowanie nie! Zastosować je można również w dużych obiektach, takich jak hale produkcyjne, obiekty sportowe i magazyny. To nowoczesne rozwiązanie nie tylko zapewnia równomierny rozkład ciepła, lecz także umożliwia dotarcie tam, gdzie jest ono naprawdę potrzebne.

Ze względu na swoje właściwości lecznicze, lampy grzewcze na podczerwień dobrze spisują się w ośrodkach rehabilitacyjnych, sanatoriach i w szpitalach.