Jakie dekoracje i dodatki do ogrodu wybrać?

Ogród to miejsce odpoczynku i relaksu. Jest to przestrzeń, która zachęca zarówno do aktywnego, jak i leniwego spędzania wolnego czasu – dokładnie tak, jak lubisz najbardziej. Zielony trawnik, bujna roślinność oraz odpowiednie wyposażenie ogrodowe tworzą przytulną i funkcjonalną przestrzeń.

Nie można jednak zapomnieć o roli, jaką pełnią dekoracje w ogrodzie. To właśnie one nadają przydomowej przestrzeni niepowtarzalnego i wyjątkowego klimatu. To one podkreślają wszystkie jej atuty.

Jakie ozdoby w ogrodzie warto mieć? Jak zrobić je samodzielnie? Odpowiadamy!

Spis treści:

  1. Jak wybierać dodatki do ogrodu?
  2. Jak zrobić ozdoby do ogrodu z drewna?
  3. Niezbędne dekoracje w ogrodzie
  4. Dlaczego warto mieć ozdoby w ogrodzie?

Jak wybierać dodatki do ogrodu?

Dekoracje do ogrodu mogą występować w różnych formach. Ich różnorodność oraz szeroki wybór sprawia, że znalezienie tych odpowiednich staje się niemałym wyzwaniem. Jak zatem wybierać dodatki do ogrodu?

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że ich podstawową funkcją jest dopełnianie aranżacji. Nie są to zatem główne obiekty, na których powinna skupiać się cała uwaga domowników i gości.

Dekoracje nie powinny zatem zdominować zielni ani elementów małej architektury ogrodowej. Ich zadaniem jest podkreślić i uzupełnić aranżację. Stanowią przysłowiową kropkę nad i.

meble i oświetlenie na tarasie

Jeśli chcesz wybrać najlepsze dodatki do ogrodu, musisz dopasować je do panującego w nim stylu. Dobrze, gdy będą dopasowane pod względem materiału, kształtu czy formy do pozostałych elementów znajdujących się w ogrodzie.

Jeżeli decydujesz się np. na drewniane meble ogrodowe, skrzynki czy obrzeża ogrodowe – drewniane dodatki znakomicie je uzupełnią. Metalowe czy betonowe dekoracje w tej sytuacji mogły wprowadzić sporo zamieszania i zepsuć całą Twoją wizję ogrodu.

Jak zrobić ozdoby do ogrodu z drewna?

Drewniane dodatki i dekoracje ogrodowe cieszą się sporą popularnością. Nie ma się czemu dziwić – w końcu jest to ponadczasowy materiał, który nigdy nie wychodzi z mody.

Naturalny kolor drewna znakomicie komponuje się z zielenią roślin, podkreślając ich wszystkie walory. Dobrą wiadomością jest fakt, że ten rodzaj dodatków możesz wykonać samodzielnie.

Jak zrobić ozdoby do ogrodu z drewna? Jedną z najprostszych jest praktyczna skrzynka na kwiaty. Możesz kupić gotowy produkt, który wystarczy odpowiednio zaimpregnować, pomalować na dowolny kolor, wyłożyć folią, a następnie zająć się sadzeniem roślin. Równie dobrze możesz jednak zrobić ją sam, wykorzystując do tego drewniane deski, gwoździe oraz młotek.

Ciekawą propozycją do zastosowania w ogrodzie lub na tarasie, są drewniane pieńki. Spore kawałki drewna należy wyszlifować i zaimpregnować, by mogły stać się efektowną dekoracją. Mogą pełnić funkcję siedziska, podstawki pod kwiaty lub figurki, a w połączeniu z blatem mogą stać się nawet stołem.

Niezbędne dekoracje w ogrodzie

Jakie są niezbędne dekoracje w ogrodzie? Poza wymienionymi wyżej skrzynkami, kwietnikami, figurkami czy obrzeżami warto pamiętać także o oświetleniu.

To właśnie ono jest w stanie po zmroku przemienić Twój ogród w bajeczną krainę, w której możesz odpoczywać tak, jak lubisz. Dobrze dobrane i odpowiednio rozmieszczone lampy podnoszą poziom bezpieczeństwa, ułatwiają poruszanie się po ogrodzie oraz nadają przestrzeni wyjątkowego klimatu.

lampa dekoracja w ogrodzie

Jakie zatem lampy spiszą się w Twoim ogrodzie? Tutaj warto postawić na kilka rodzajów oświetlenia. Jednym z nich są kinkiety, które oświetlą m.in. wejście do domu, bramę garażową lub drzwi balkonowe.

Innym rodzajem lamp są reflektory solarne, które umieszcza się w ziemi. Mogą posłużyć jako oświetlenie ścieżek, sprawdzą się też do podświetlenia najbardziej okazałych gatunków roślin. Na tarasie dobrze spiszą się lampiony – ustawione na stole delikatnie go oświetlą.

Jeżeli zależy Ci na czymś szczególnym, dobrym rozwiązaniem będą girlandy ogrodowe. Te niepozorne łańcuchy świetlne nadadzą Twojej przestrzeni niezwykłego, przytulnego klimatu. Umilą imprezy pod gołym niebem, romantyczne chwile we dwoje czy też relaks w pojedynkę.

W naszym sklepie znajdziesz je w różnych wariantach, mamy również możliwość stworzenia girlandy na zamówienie.

girlandy na pergoli

Dlaczego warto mieć ozdoby w ogrodzie?

Już wiesz, jak wybierać ozdoby do ogrodu i jak zrobić je samodzielnie. Zastanawiasz się jednak, dlaczego tak właściwie ich potrzebujesz?

Nikt nie zaprzeczy temu, że to rośliny grają w ogrodzie pierwsze skrzypce. Jednak nawet najpiękniejsze i najbardziej zadbane kwiaty potrzebują efektownego tła, które będzie stanowiło uzupełnienie całości.

Właściwie dobrane ozdoby w ogrodzie podkreślą jego indywidualny styl. Inwestycja w dodatki lub lampy w wybranym stylu to najprostszy i najtańszy sposób na nadanie ogrodowi lub działce odpowiedniego klimatu, niezależnie od jego wielkości. Dzięki temu przestrzeń ta się wyróżnia i staje się rozpoznawalna, jako wyznacznik dobrego gustu i nienagannego stylu.

Warto mieć na uwadze, że dekoracje ogrodowe są czymś, co znakomicie wypełnia pustą przestrzeń. Sprawiają, że miejsce to staje się jeszcze bardziej przytulne i wręcz będzie zachęcało do spędzania w nim czasu.