Kalkulator zużycia prądu – jak obliczyć pobór energii i jej koszt?

Kalkulator zużycia prądu – oblicz samodzielnie zużycie i koszty energii elektrycznej

Oszczędzanie energii jest nam potrzebne i jest jak najbardziej OK. Namawiamy do tego.

Zwykle jednak jest tak, że rezygnujesz lub ograniczasz używanie niektórych sprzętów, ale… nie sprawdzasz, co i ile bierze prądu.

Jako, że nasz biznes opiera się w dużej mierze właśnie o prąd, a ceny tej energii w ostatnich latach idą w górę, stworzyliśmy kalkulator zużycia prądu.

Żebyś mógł lub mogła szybko i łatwo policzyć jakie zużycie prądu ma na przykład taka girlanda ogrodowa.

kalkulator zużycia prądu

Nasz kalkulator poboru prądu, pomoże ci obliczyć zużycie i koszt energii elektrycznej dla pojedynczych urządzeń (np. lodówka, komputer, żelazko) jak również i dla girlandy ogrodowej.

Pamiętaj, że girlanda może składać się z kilku, a nawet kilkudziesięciu żarówek. Co w takim przypadku?

Moc żarówki – przykładowo 2W – mnożysz przez ilość żarówek na girlandzie.

Przykład: Twoja girlanda ma 13 żarówek, każda ma moc 2W.
2W x 13 = 26W.
I to jest moc Twojego „urządzenia”, czyli girlandy.

O czym musisz pamiętać
obliczając koszty energii?

Kalkulator kosztów energii wyliczy ci maksymalne zużycie prądu dla danego urządzenia. Komputer o mocy 400W będzie pobierać 400W tylko przy maksymalnym obciążeniu (kiedy grasz w grę lub projektujesz). Tak samo żarówki. Niektóre zaraz po włączeniu pobierają więcej prądu, niż po „rozświeceniu”.

Są modele żarówek, które mają możliwość regulacji jasności. Ściemniając żarówki, zmniejszasz ich pobór prądu.

Pytania i Odpowiedzi

Jak sprawdzić moją stawkę i koszt energii elektrycznej za kWh?

Wystarczy otworzyć ostatni rachunek za prąd i tam będzie podana cena za 1kWh, np. stawka w PGE na rok 2023 to 0,85 zł / kWh. Jednak stawka za energię może się u każdego różnić, dlatego konieczne będzie sprawdzenie ceny za kWh w oparciu o rachunek.

Jak sprawdzić jakie zużycie prądu mają urządzenia elektryczne lub żarówki?

Aby sprawdzić ile prądu pobiera dane urządzenie warto poszukać tabliczki informacyjnej, to tam powinna być umieszczona informacja ile poboru mocy (W) ma dane urządzenie. W przypadku żarówek, taka informacja powinna być na pudełku lub znajdować się na szkle lub oprawce żarówki.

Co zrobić aby zmniejszyć koszty energii elektrycznej?

Aby zmniejszyć koszt i zużycie energii elektrycznej warto sprawdzić wszystkie nasze żarówki jaki mają pobór mocy (W). Warto wymienić wszystkie żarówki starego typu (żarowe) na żarówki typu LED. To pozwoli zmniejszyć koszty energii elektrycznej

Jak działa nasz kalkulator zużycia energii?

Nasz kalkulator zużycia energii i prądu pozwala obliczyć na podstawie Twojej stawki za kWh jaki jest koszt użytkowania danego sprzętu elektrycznego. Wprowadzając jego pobór mocy (W) + średni czas użytkowania, jesteśmy w stanie obliczyć jak kształtuje koszt i zużycie energii elektrycznej w skali dnia, miesiąca a nawet roku.

Napisz co sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *