Jak zawiesić girlandy? Propozycje montażu

Nie taki diabeł straszny…

Taras tarasowi nie równy. To samo tyczy się ogrodów, patio czy też pergoli. Jak zatem montować girlandy i jaki sposób wybrać, by stworzyć wymarzoną scenerię? Nie jest to wcale tak skomplikowane, jak się wydaje.

Poniżej przedstawiamy kilka możliwości montażu, w różnych otoczeniach, które wedle potrzeb i upodobań możesz ze sobą połączyć. Dzięki temu uzyskasz wiele niepowtarzalnych kombinacji i stworzysz aranżację idealnie trafiającą w twoje gusta.

girlandy do ogrodu

Girlanda na taras w stylu litery „V”

Najprostszy i najbardziej podstawowy sposób montażu girlandy ogrodowej.

Polega na zamocowaniu jednego odcinka (lub kilku połączonych ze sobą) tak, aby odnogi tworzyły kształt „V”. Nie muszą być one jednakowej długości. Podstawa litery „V” , to miejsce przyczepu girlandy – może to być na przykład: słup, drzewo czy też hak wkręcony do ściany domu. Tak zawieszona dekoracja będzie mieć jeden punkt zasilania.

Tutaj ważna uwaga – im dłuższy odcinek girlandy, tym jest ona cięższa. Pamiętaj o tym przy montażu dekoracji.

sposób montażu girlandy
nowoczesny taras sposób montażu girlandy

Mamy też pomysł dla bardziej nietypowych tarasów:

style zawieszenia girlandy w ogrodzie

Punkt horyzontu – kombinacja litery „V” w girlandzie na taras

Jest to rozszerzenie poprzedniego sposobu.

Taki sam układ, ale więcej sznurów, które tworzą ramiona litery „V”. Są one przymocowane w jednym punkcie, natomiast końce girlandy ogrodowej są przyczepione w jednej linii (horyzontalnej) w różnych odstępach od siebie.

W tym przypadku girlanda będzie mieć kilka punktów zasilania.

Tym sposobem zyskujesz większą ilość światła i – nie ukrywajmy – bardziej spektakularną dekorację.

punkt horyzontu styl zamocowania girlandy
sposób zamontowania girlandy
sposób zamontowania girlandy na tarasie

Styl litery „X”

Ten sposób zamontowania girlandy ogrodowej bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku przestrzeni o kształcie kwadratu lub prostokąta.

Przewody montujemy mniej więcej prostopadle do siebie i otrzymujemy dekorację w formie „X”. Ten styl możemy modyfikować podobnie, jak w przypadku montażu w literę „V” dokładając dodatkowe odcinki, które będą przecinać się w jednym punkcie. Do tego montażu będzie potrzebne kilka punktów zasilania.

Taka dekoracja często sprawdza się na imprezach plenerowych, gdzie chcemy zaznaczyć pewien obszar – parkiet, lub na przykład drink bar.

sposób montażu girlandy na tarasie
sposób montażu girlandy w ogrodzie
jak zamontować girlandę na tarasie

Girlanda na taras – styl litery „W” (zygzak)

To nic innego, jak kilka połączonych ze sobą układów litery „V”, które dowolnie możemy na siebie nakładać – dekoracja nie musi być idealnie symetryczna.

Możemy go wykorzystać zamiast stylu „X” w przypadku prostokątnych przestrzeni. Ten układ w ciekawy sposób oświetli dużą powierzchnię, ponadto wygląda naprawdę imponująco. Nic dziwnego, że spora ilość restauracji czy kawiarni dekoruje w ten sposób swoje ogródki.

Dodatkowym atutem tego montażu jest fakt, że całą girlandę ogrodową możemy podpiąć do jednego zasilania. W przypadku naszej girlandy, do jednego źródła prądu możecie podpiąć dekorację o maksymalnej długości od 100 do aż 140m.

jak zamontować girlandę w ogrodzie?
styl rozwieszania girland w ogrodzie, na tarasie
montaż girlandy na tarasie, styl "W"

Styl litery „Z”

Prezentujemy Wam ten sposób, ponieważ sami wykorzystujemy go podczas montażu dekoracji świetlnych, a efekt końcowy jest rewelacyjny.

Styl „Z” złudnie przypomina literę „W”, jednak jest pewna różnica. Girlandę montujemy w przestrzeni kwadratowej lub prostokątnej. Pierwszy odcinek prowadzimy prosto od punktu A do punktu B, natomiast kolejny odcinek przyczepiamy pod kątem ok. 20° – 60° do odcinka pierwszego.

Mówiąc prościej – główny zamysł jest taki, by girlandę montować na zmianę – raz prosto, raz skośnie. W tym stylu całość dekoracji spokojnie podepniecie do jednego (góra dwóch!) źródła zasilania.

sposób montażu girlandy na tarasie
styl montażu girlandy ogrodowej
sposób montażu girlandy na tarasie

Styl „rama” – prosty montaż girlandy na taras

Sposób bardzo klasyczny – montujemy girlandę na wzór obwodu kwadratu lub prostokąta. W ten sposób możemy zaznaczyć pewien wybrany przez nas obszar.

Ten styl często łączony jest z innymi – dzięki czemu powstają nowe, ciekawe kombinacje.

styl rozwieszenia girlandy w ogrodzie
montaż girlandy na tarasie
mocowanie girlandy na tarasie

„Rama” często wykorzystywana jest do dekoracji pergoli. Takie proste podwieszenie girlandy na obrzeżach w ciekawy sposób podkreśli jej wygląd i stworzy piękną aranżację w ogrodzie.

Poza tym stylem, w pergoli możecie wykorzystać każdy inny wyżej opisany. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni ?

jak zamontować girlandę w pergoli

Styl koncentryczny
(maszt, namiot)

Najlepsze zostawiliśmy na koniec. Ten sposób wykorzystywany jest często w namiotach i salach, gdzie możliwe jest zamontowanie girlandy centrycznie w jednym punkcie. W okrągłych altanach o stożkowym dachu tak zawieszona dekoracja będzie wyglądać super, uwierzcie.

Dla tych, którzy nie mają altany, a mają chrapkę na ten sposób montażu śpieszymy z podpowiedzią.
W centrum miejsca, które chcecie oświetlić w swoim ogrodzie postawcie pal lub drewniany słup (wbity dość głęboko w ziemię – girlanda go obciąży) i przymocujcie do niego odcinki girland. Kilka mebli ogrodowych, stolik na ulubioną książkę, lampkę wina i gotowe.

montaż girlandy w altanie

Podaliśmy podstawowe style montażu girlandy ogrodowej. Każdy z nich możesz oczywiście modyfikować wedle własnych potrzeb.

Jeśli teraz zastanawiasz się ile metrów kupić, polecam Ci artykuł Ile metrów girlandy led potrzeba?

Tworzenie swojej wymarzonej przestrzeni powinno dawać ogromną przyjemność i frajdę. To w tym miejscu będziecie odpoczywać i spędzać czas z najbliższymi. Warto sprawić, by było piękne i wyjątkowe ?

PS.: Jeśli ten wpis był dla Ciebie przydatny i skorzystałeś/aś z niego przy montażu girlandy – koniecznie podziel się tym z nami. Oznacz nas na Instagramie lub Facebooku, lub wyślij do nas wiadomość. Będzie nam miło 😉

Zespół Girlandowo