Co jest teraz na topie w oświetleniu ogrodowym? Lampy na baterie, solarne czy jednak klasyczne na prąd? No i dlaczego w ogóle warto oświetlać naszą zewnętrzną przestrzeń?
Razem z projektantką oświetlenia Pauliną Dudkiewicz-Olszewską rozwiewaliśmy te wątpliwości w porannym programie Pytanie na Śniadanie.
Spis treści:
- Najlepsze oświetlenie ogrodowe 2025 – kluczowe trendy
- Trendy w oświetleniu ogrodowym 2025 – co wybrać?

Czas w telewizji jest mocno ograniczony, a w temacie trendów mamy jeszcze kilka smaczków, więc chcieliśmy ten temat rozwinąć tutaj.
Zjedź niżej, poznaj trendy w oświetleniu ogrodowym na 2025 rok i zainspiruj się w temacie oświetlenia własnej zielonej przestrzeni.
Najlepsze oświetlenie ogrodowe 2025 - kluczowe trendy
Jednym z najszybciej rozwijających się trendów w oświetleniu ogrodowym są lampy solarne. Girlandy z żarówkami, które zawiesisz w praktycznie każdym miejscu, reflektory solarne, które od dołu podświetlą drzewa lub trawy czy też słupki, które bezpiecznie oświetlą podjazd.
Rozwiązań jest mnóstwo, począwszy od tych bardziej subtelnych i dekoracyjnych, a kończąc na konkretnych funkcjonalnych lampach.

Lampy solarne to ratunek dla osób, które nie mają prądu na zewnątrz. Można je zamontować praktycznie wszędzie (miejsce musi być nasłonecznione) i w dodatku świeci „za darmo”. Korzystasz z odnawialnych źródeł energii i oszczędzasz na prądzie. Same zalety!
W programie nasza koleżanka Paulina wspominała o tym, że oświetlenie ogrodowe już od dłuższego czasu staje się podobne do tego wewnątrz. Wybieramy lampy, które jednocześnie są dekoracją i stają się dopełnieniem całej aranżacji.
Dlatego też coraz bardziej popularne stają się lampy na baterie oraz te ładowane USB.
Na co dzień może Ci służyć jako lampka nocna, a jeśli potrzebujesz możesz wziąć ją ze sobą na balkon, na taras, a nawet na kemping. Dobre jakościowo modele potrafią świecić na jednym ładowaniu do kilkunastu godzin.
Dodatkowo swoim wyglądem nie przypominają typowo mocarnego ogrodowego oświetlenia. To przemyślane projekty, które pasują zarówno do wnętrz jak i do ogrodu. I coraz więcej osób przestaje „przejmować się” tym, że coś jest ogrodowe.
Girlandy, girlandy i jeszcze raz girlandy. W Pytaniu na Śniadanie mówiliśmy, że girlanda to bardzo uniwersalne oświetlenie i wiele wybaczy.
Zawiesisz ją na wiele sposobów, a jeśli zajdzie taka potrzeba – możesz zmienić jej miejsce. Poza tym dobierasz takie żarówki, jakie najbardziej pasują do Twoich potrzeb.
Jednak coraz większym trendem w oświetleniu ogrodowym na 2025 rok staje się personalizacja i dopasowanie girland ogrodowych do własnego wystroju, pomysłu i potrzeb.
Już nie tylko możesz wybrać odległość między żarówkami, czy długość kabla, ale również sam kolor przewodu. Najbardziej popularną girlandą na ten moment staje się ta w oplocie jutowym – jest niesamowicie subtelna i pasuje do większości tarasów czy ogrodów.
Poza tym możesz wybrać girlandę w oplocie zielonym, czerwonym, żółtym a nawet białym. To stwarza ogrom możliwości, a klienci doskonale o tym wiedzą i co ważniejsze – korzystają.

Trendy w oświetleniu ogrodowym 2025 - co wybrać?
No właśnie, skoro każde z wyżej wymienionych rozwiązań jest dobre, to które z nich wybrać? Jakie lampy będą najlepiej pasować do Twojego ogrodu?
Oświetlenie na prąd
Jeśli masz dostęp do prądu to na Twoim miejscu szukałabym takiego oświetlenia. Zasilanie sieciowe daje stabilność i sprawia, że oświetlenie w każdej chwili i w każdym momencie będzie działać.
Masz dużo większy wybór – zarówno jeśli chodzi o lampy wiszące, girlandy czy oświetlenie funkcjonalne, jak np. słupki ogrodowe.
Minusem jest dostęp do prądu – jeśli go nie ma, albo możesz doprowadzić prąd, albo skorzystać z poniższych opcji:
Oświetlenie solarne
Jeśli niestety nie masz prądu na zewnątrz to z pomocą przychodzą lampy solarne. Teoretycznie możesz je zamontować wszędzie, nie ogranicza cię odległość do gniazdka i nie musisz martwić się o wiszące kable.
Jednak pamiętaj – jeśli Twój taras jest zacieniony i słońce pada tam przez bardzo krótki czas w ciągu dnia, oświetlenie solarne może nie zdążyć dobrze się naładować. A to z kolei sprawi, że lampa będzie świecić krótko lub wcale.
W takich sytuacjach ratunkiem pozostają np. girlandy solarne, których panel można doładować kablem USB.
Oświetlenie na baterie
To trzecia opcja, kiedy nie masz prądu i ze słońcem w ciągu dnia też nie za bogato, żeby naładować solary.
Takie lampy przestawiasz gdzie chcesz i kiedy chcesz. Jeśli mają wymienne baterie, to dobrze jest mieć je w zapasie. Jeśli są na USB, to w każdej chwili możesz naładować je zwykłą ładowarką.
Dodatkowym plusem jest to, że mniejsze lampy ładowane USB mogą pełnić wiele funkcji – raz jako oświetlenie na tarasie, innym razem jako klimatyczna lampka w salonie.

Trendy w oświetleniu ogrodowym 2025 - co wybrać?
Każde rozwiązanie wydaje się być najlepsze. Jednak, żeby się w tym wszystkim nie pogubić dobrze jest odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy mam prąd na zewnątrz? Czy jest tam wystarczająco dużo światła na oświetlenie solarne? Jak dużo miejsca mogę poświęcić na oświetlenie?
Ta chwila zastanowienia pozwoli Ci zrobić przemyślane zakupy i sprawi, że oświetlenie będzie dopasowane zarówno do potrzeb Twoich jak i Twojej przestrzeni.
A jeśli będziesz mieć problem z wyborem odpowiedniego oświetlenia, skontaktuj się z nami. Chętnie poznamy historię Twojego ogrodu i pomożemy dobrać pasujące do niego rozwiązania.
