Jak przygotować się do zakupu girlandy ogrodowej?

Najwyższy czas kupić girlandę!

Jeśli jesteś na tej stronie to znaczy, że Twój ogród jest już uporządkowany, przygotowany do lata i chcesz spędzać w nim długie ciepłe wieczory. A żeby umilić sobie ten czas, masz zamiar zaopatrzyć się w girlandę ogrodową.
I wtedy właśnie pojawia się tysiące pytań: Jak zamontować? Dam radę zrobić to sam/sama? Ile dokładnie metrów potrzebuję?

Nie jest to tak skomplikowane, jak na początku może się wydawać. Mimo wszystko, warto jednak poświęcić dłuższą chwilę i przygotować się do tego zakupu. Tylko wtedy wybierzemy odpowiedni produkt, który będzie służyć latami.

oświetlenie pergoli - girlanda żarówkowa

1. Gdzie powiesić?

Zacznijmy od miejsca. Rozejrzyj się po swoim ogrodzie, patio, balkonie. Musisz określić, jaki obszar ma być oświetlony. Dlaczego? Pomoże Ci to w wyborze modelu girlandy ogrodowej, a dokładnie – jaki rozstaw żarówek na przewodzie będzie najlepszy.

girlanda ogrodowa z żarówkami hammer

Przy dużych powierzchniach (co to znaczy dużych? Na przykład 20m x 20m) warto zastanowić się nad girlandą z rozstawem żarówek co 1m. To znaczy, że na przewodzie o długości 10m oprawki na żarówki są rozmieszczone w odstępach 1m.

Kierowani doświadczeniem możemy potwierdzić, że klienci, którzy mieli w zamiarze oświetlić duży plac, lub przestrzeń wybierali taką właśnie girlandę. Nie daje wtedy ona bardzo dużo światła, nie oślepia i nie sprawia wrażenia, że żarówek jest “za dużo”.

Przy mniejszych obszarach takich jak: niewielki taras, pergola, altanka, a nawet balkon dobrze będzie zwrócić uwagę na girlandę ogrodową z rozstawem żarówek co 0,5m (ewentualnie co 0,75m). To znaczy, że na przewodzie 10m żarówek znajdzie się dwa razy więcej, niż w poprzednim przypadku.

Taka girlanda lepiej oświetli Wasz mały zakątek, stworzy odpowiednią atmosferę i sprawi, że nie będziecie chcieli opuszczać tego miejsca 😉

2. Do czego montować?

Skoro miejsce, które chcesz rozświetlić jest już wybrane, czas zastanowić się, do czego przymocować girlandę. Jeżeli planujesz montaż w ogrodzie – wystarczą drzewa. Jeśli nie masz takiej opcji, poszukaj innych elementów (ogrodzenie, budynek gospodarczy, balkon z balustradą), które są stabilne i utrzymają wiszącą girlandę świetlną. W przypadku braku wystających elementów, można pomyśleć o wkręceniu w kilku miejscach niewielkich metalowych haczyków, o które zaczepimy przewody.

Jeżeli to też nie wchodzi w grę, pozostaje jeszcze opcja własnej aranżacji – kilka drewnianych kantówek o wysokości przykładowo 2,30m wystarczy wkopać w ziemię i na nich rozwiesić girlandę.

strefa chill na wesele
Alabaster, Rzeszów, wynajem girland na wesele

3. Ile metrów girlandy potrzeba?

Kolejny etap to pomiar. Najprościej będzie, jeśli zmierzysz w linii prostej odległości, w których chcesz zamontować girlandę. Zsumuj je i otrzymasz wstępną długość. Jednak to nie koniec 🙂 Girlanda nie powinna być mocno naprężona – zdecydowanie lepiej wygląda, gdy lekko opada, tworząc ciekawe zwisy. Dlatego też należy wziąć na to poprawkę +2/3m, w zależności, jak głęboko girlanda ma opadać.

Jeżeli przewody będziesz oplatać wokół drzew, drewnianych belek lub innych elementów, pamiętaj, że w takich przypadkach również trzeba zadbać o kilka zapasowych metrów.

girlanda na taras girlandowo

4. Jak dopasować przewód girlandy do swoich pomiarów?

Załóżmy, że po zmierzeniu wszystkich odległości, dodaniu zapasu na zwis i inne montażowe sprawy potrzebujesz 25m girlandy. W naszym sklepie, w zależności od modelu, znajdziesz przewody o różnej długości: 5m, 10m, a nawet 20m. I co teraz? Spokojnie.

Odcinki naszych girland możesz dowolnie ze sobą łączyć. Samo łączenie nie jest skomplikowane, a na zamontowanej dekoracji praktycznie niewidoczne. Sprawdzisz to na tym filmie oraz na zdjęciach poniżej.

W takiej sytuacji możesz skomponować taką długość, jaką potrzebujesz. A w przyszłości, jeśli pojawi się pomysł rozbudowania dekoracji, lub innego zaaranżowania przestrzeni, można dokupić kolejny odcinek i przyłączyć do posiadanej długości.

5. Jak montować?

W punkcie 2. wskazaliśmy rzeczy, elementy otoczenia, które mogą posłużyć za miejsce przyczepu przewodu girlandy ogrodowej. Teraz czas na akcesoria, które są pomocne w montażu:

plastikowe/ metalowe opaski zaciskowe – potocznie zwana (przynajmniej w naszych okolicach) trytytką, trytką. Poniżej dla ułatwienia załączamy zdjęcia. Z ich pomocą możesz zamocować girlandę do balustrady, gałęzi lub słupka. Są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, więc jest to z pewnością ułatwienie.

– metalowe haczyki – ten element jest z tych “inwazyjnych”. Jeżeli kompletnie nie masz do czego/ na czym podwiesić girlandy, spróbuj wykorzystać te niewielkie haczyki. Dobierz odpowiedni rozmiar, aby przewód girlandy zmieścił się do środka i działaj. W praktyce, gdy girlanda jest już zamontowana takie haczyki wbrew pozorom nie rzucają się w oczy.

– obejmy  – kwadratowe lub okrągłe. Jeżeli na przykład Twoja pergola wykonana jest z metalowych belek, możesz wykorzystać taką obejmę, jak poniżej. Montujesz ją na belce i przy pomocy karabińczyka mocujesz do niej girlandę.

– stalowa linka  – przydaje się w przypadku wieszania girlandy na dużych odległościach. Wtedy ten zwis girlandy nie wygląda już tak dobrze, jak przy kilkumetrowych odstępach. Dlatego też i my z chęcią posiłkujemy się taką linką, gdy przyjdzie nam montować girlandę na kilkudziesięciometrowych odległościach.

6. Gotowi na zakupy!

Podaliśmy rozwiązania i sposoby, które sami wykorzystujemy, lub o których dowiedzieliśmy się przy okazji współpracy z naszymi klientami. Wszystkie powyższe informacje wynikają z naszego doświadczenia, które codziennie uzupełniamy. Mamy nadzieję, że ta wiedza pomoże w rozwiązaniu problemów i uzyskaniu odpowiedzi na pytania, które chcąc-nie chcąc pojawiają się przed zakupem girlandy ogrodowej.

oświetlenie pergoli, girlanda żarówkowa

A jeśli wciąż czujesz niedosyt i chcesz dowiedzieć się jeszcze czegoś, zapraszamy na nasz e-mail -> info@girlandowo.pl. Pytaj śmiało i o wszystko.
Nie ma głupich pytań. Są tylko głupie odpowiedzi 😉

Ania z Girlandowo