Jak zawiesić girlandy? Propozycje montażu

Taras tarasowi nie równy. To samo tyczy się ogrodów, patio czy też pergoli. Jak zatem montować girlandy i jaki sposób wybrać, by stworzyć wymarzoną scenerię? Nie jest to wcale tak skomplikowane, jak się wydaje.

Poniżej przedstawiamy kilka możliwości montażu, w różnych otoczeniach, które wedle potrzeb i upodobań możesz ze sobą połączyć. Dzięki temu uzyskasz wiele niepowtarzalnych kombinacji i stworzysz aranżację idealnie trafiającą w twoje gusta.

Spis treści:

  1. Girlanda na taras w stylu litery V
  2. Punkt horyzontalny – kombinacja stylu V
  3. Montaż girlandy – styl X
  4. Girlanda na taras – styl W (zyg-zak)
  5. Sposób montażu girlandy – styl litery Z
  6. Styl rama – prosty montaż girlandy na tarasie
  7. Styl koncentryczny

Girlanda na taras w stylu litery V

Najprostszy i najbardziej podstawowy sposób montażu girlandy ogrodowej.

Polega na zamocowaniu jednego odcinka (lub kilku połączonych ze sobą) tak, aby odnogi tworzyły kształt V. Nie muszą być one jednakowej długości. Podstawa litery V , to miejsce przyczepu girlandy – może to być na przykład: słup, drzewo czy też hak wkręcony do ściany domu. Tak zawieszona dekoracja będzie mieć jeden punkt zasilania.

Mamy też pomysł dla bardziej nietypowych tarasów:

sposób montażu girlandy na tarasie

Punkt horyzontalny - kombinacja stylu V

Jest to rozszerzenie poprzedniego sposobu.

Taki sam układ, ale więcej sznurów, które tworzą ramiona litery V. Są one przymocowane w jednym punkcie, natomiast końce girlandy ogrodowej są przyczepione w jednej linii (horyzontalnej) w różnych odstępach od siebie.

W tym przypadku girlanda będzie mieć kilka punktów zasilania.

Tym sposobem zyskujesz większą ilość światła i – nie ukrywajmy – bardziej spektakularną dekorację.

Montaż girlandy - styl X

Ten sposób zamontowania girlandy ogrodowej bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku przestrzeni o kształcie kwadratu lub prostokąta.

Przewody montujemy mniej więcej prostopadle do siebie i otrzymujemy dekorację w formie X. Ten styl możemy modyfikować podobnie, jak w przypadku montażu w literę V dokładając dodatkowe odcinki, które będą przecinać się w jednym punkcie. Do tego montażu będzie potrzebne kilka punktów zasilania.

Taka dekoracja często sprawdza się na imprezach plenerowych, gdzie chcemy zaznaczyć pewien obszar – parkiet, lub na przykład drink bar.

Girlanda na taras – styl W (zyg-zak)

To nic innego, jak kilka połączonych ze sobą układów litery V, które dowolnie możemy na siebie nakładać – dekoracja nie musi być idealnie symetryczna.

Możemy go wykorzystać zamiast stylu X w przypadku prostokątnych przestrzeni. Ten układ w ciekawy sposób oświetli dużą powierzchnię, ponadto wygląda naprawdę imponująco. Nic dziwnego, że spora ilość restauracji czy kawiarni dekoruje w ten sposób swoje ogródki.

Dodatkowym atutem tego montażu jest fakt, że całą girlandę ogrodową możemy podpiąć do jednego zasilania. W przypadku naszej girlandy, do jednego źródła prądu możecie podpiąć dekorację o maksymalnej długości od 100 do aż 140m.

Sposób montażu girlandy - styl litery Z

Prezentujemy Wam ten sposób, ponieważ sami wykorzystujemy go podczas montażu dekoracji świetlnych, a efekt końcowy jest rewelacyjny.

Styl Z złudnie przypomina literę W, jednak jest pewna różnica. Girlandę montujemy w przestrzeni kwadratowej lub prostokątnej. Pierwszy odcinek prowadzimy prosto od punktu A do punktu B, natomiast kolejny odcinek przyczepiamy pod kątem ok. 20° – 60° do odcinka pierwszego.

Mówiąc prościej – główny zamysł jest taki, by girlandę montować na zmianę – raz prosto, raz skośnie. W tym stylu całość dekoracji spokojnie podepniecie do jednego (góra dwóch!) źródła zasilania.

Styl rama – prosty montaż girlandy na taras

Sposób bardzo klasyczny – montujemy girlandę na wzór obwodu kwadratu lub prostokąta. W ten sposób możemy zaznaczyć pewien wybrany przez nas obszar.

Ten styl często łączony jest z innymi – dzięki czemu powstają nowe, ciekawe kombinacje.

Rama często wykorzystywana jest do dekoracji pergoli. Takie proste podwieszenie girlandy na obrzeżach w ciekawy sposób podkreśli jej wygląd i stworzy piękną aranżację w ogrodzie. W tym przypadku powinna Ci wystarczyć girlanda ogrodowa 10m. A jeśli będziesz potrzebować więcej, śmiało możesz w przyszłości dokupić kolejną girlandę i przyłączyć ją do tej, którą już masz.

Poza tym stylem, w pergoli możecie wykorzystać każdy inny wyżej opisany. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni.

Styl koncentryczny

Najlepsze zostawiliśmy na koniec. Ten sposób wykorzystywany jest często w namiotach i salach, gdzie możliwe jest zamontowanie girlandy centrycznie w jednym punkcie. W okrągłych altanach o stożkowym dachu tak zawieszona dekoracja będzie wyglądać super, uwierzcie.

Dla tych, którzy nie mają altany, a mają chrapkę na ten sposób montażu śpieszymy z podpowiedzią.
W centrum miejsca, które chcecie oświetlić w swoim ogrodzie postawcie pal lub drewniany słup (wbity dość głęboko w ziemię – girlanda go obciąży) i przymocujcie do niego odcinki girland. Kilka mebli ogrodowych, stolik na ulubioną książkę, lampkę wina i gotowe.

montaż girlandy sposoby

Podaliśmy podstawowe style montażu girlandy ogrodowej. Każdy z nich możesz oczywiście modyfikować wedle własnych potrzeb.

Jeśli teraz zastanawiasz się ile metrów kupić, polecam Ci artykuł Ile metrów girlandy led potrzeba?

Tworzenie swojej wymarzonej przestrzeni powinno dawać ogromną przyjemność i frajdę. To w tym miejscu będziecie odpoczywać i spędzać czas z najbliższymi. Warto sprawić, by było piękne i wyjątkowe.

PS.: Jeśli ten wpis był dla Ciebie przydatny i skorzystałeś/aś z niego przy montażu girlandy – koniecznie podziel się tym z nami. Oznacz nas na Instagramie lub Facebooku, lub wyślij do nas wiadomość. Będzie nam miło.

Jeden komentarz do wpisu

Daj znać, co myślisz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *