Girlanda świetlna – co warto wiedzieć przed zakupem?

Girlandy świetlne zewnętrzne – jak się za to zabrać?

Jeśli jesteś na tej stronie to znaczy, że Twój ogród jest już uporządkowany, przygotowany do lata i chcesz spędzać w nim długie ciepłe wieczory. A żeby umilić sobie ten czas, prawdopodobnie zaczynasz się zastanawiać czy girlanda świetlna będzie dobrym pomysłem.
I wtedy właśnie pojawia się tysiące pytań: Jak zamontować? Dam radę zrobić to sam/sama? Ile dokładnie metrów potrzebuję? Czy wystarczy mi 2m, 7m, 10m, 15m, 20m czy może nawet 150m ?

Nie jest to tak skomplikowane, jak na początku może się wydawać. Mimo wszystko, warto jednak poświęcić dłuższą chwilę i przygotować się do tego nieco lepiej. Tylko wtedy wybierzemy odpowiedni produkt, który będzie służyć latami.

girlanda świetlna

1. Gdzie powiesić girlandy świetlne?

Zacznijmy od miejsca. Rozejrzyj się po swoim ogrodzie, patio, balkonie.

Musisz określić, jaki obszar ma być oświetlony. Dlaczego? Pomoże Ci to w wyborze modelu girlandy świetlnej, a dokładnie – jaki rozstaw żarówek na przewodzie będzie najlepszy.

girlanda świetlna na taras

Przy dużych powierzchniach (co to znaczy dużych? Na przykład 20m x 20m) warto zastanowić się nad girlandą z rozstawem żarówek co 1m. To znaczy, że na przewodzie o długości 10m oprawki na żarówki są rozmieszczone w odstępach 1m.

Kierowani doświadczeniem możemy potwierdzić, że klienci, którzy mieli w zamiarze oświetlić duży plac, lub przestrzeń wybierali taką właśnie girlandę. Nie daje wtedy ona bardzo dużo światła, nie oślepia i nie sprawia wrażenia, że żarówek jest “za dużo”.

Przy mniejszych obszarach takich jak: niewielki taras, pergola, altanka, a nawet balkon dobrze będzie zwrócić uwagę na girlandę świetlną z rozstawem żarówek co 0,5m (ewentualnie co 0,75m). To znaczy, że na przewodzie 10m żarówek znajdzie się dwa razy więcej, niż w poprzednim przypadku.

Taka girlanda lepiej oświetli Wasz mały zakątek, stworzy odpowiednią atmosferę i sprawi, że nie będziecie chcieli opuszczać tego miejsca.

2. Do czego montować girlandę świetlną?

Skoro miejsce, które chcesz rozświetlić jest już wybrane, czas zastanowić się, do czego przymocować girlandę.

Jeżeli planujesz montaż w ogrodzie – wystarczą drzewa. Jeśli nie masz takiej opcji, poszukaj innych elementów (ogrodzenie, budynek gospodarczy, balkon z balustradą), które są stabilne i utrzymają wiszącą girlandę świetlną.
W przypadku braku wystających elementów, można pomyśleć o wkręceniu w kilku miejscach niewielkich metalowych haczyków, o które zaczepimy przewody.

strefa chill na wesele

Jeżeli to też nie wchodzi w grę, pozostaje jeszcze opcja własnej aranżacji – kilka drewnianych kantówek o wysokości przykładowo 2,30m wystarczy wkopać w ziemię i na nich rozwiesić girlandę świetlną.

Alabaster, Rzeszów, wynajem girland na wesele

3. Ile metrów girlandy świetlnej potrzeba?

Kolejny etap to pomiar. Najprościej będzie, jeśli zmierzysz w linii prostej odległości, w których chcesz zamontować girlandę. Zsumuj je i otrzymasz wstępną długość.

Jednak to nie koniec.

Girlanda świetlna nie powinna być mocno naprężona

Zdecydowanie lepiej wygląda, gdy lekko opada, tworząc ciekawe zwisy. Dlatego też należy wziąć na to poprawkę +2/3m, w zależności, jak głęboko girlanda ma opadać.

Jeżeli przewody będziesz oplatać wokół drzew, drewnianych belek lub innych elementów, pamiętaj, że w takich przypadkach również trzeba zadbać o kilka zapasowych metrów.

girlanda świetlna na taras

Jeżeli to też nie wchodzi w grę, pozostaje jeszcze opcja własnej aranżacji – kilka drewnianych kantówek o wysokości przykładowo 2,30m wystarczy wkopać w ziemię i na nich rozwiesić girlandę świetlną.

Alabaster, Rzeszów, wynajem girland na wesele

4. Jak dopasować przewód girlandy do swoich pomiarów?

Załóżmy, że po zmierzeniu wszystkich odległości, dodaniu zapasu na zwis i inne montażowe sprawy potrzebujesz 25m girlandy. W naszym sklepie, w zależności od modelu, znajdziesz przewody o różnej długości: 5m, 10m, a nawet 20m. I co teraz? Spokojnie.

Odcinki naszych girland możesz dowolnie ze sobą łączyć. Samo łączenie nie jest skomplikowane, a na zamontowanej dekoracji praktycznie niewidoczne. Sprawdzisz to na tym filmie oraz na zdjęciach poniżej.

łączenie girland ogrodowych
girlanda ogrodowa model hammer

W takiej sytuacji możesz skomponować taką długość, jaką potrzebujesz.

A w przyszłości, jeśli pojawi się pomysł rozbudowania dekoracji, lub innego zaaranżowania przestrzeni, można dokupić kolejny odcinek i przyłączyć do posiadanej długości.

5. Jak montować girlandy świetlne z żarówkami?

W punkcie 2. wskazaliśmy rzeczy, elementy otoczenia, które mogą posłużyć za miejsce przyczepu przewodu girlandy świetlnej. Teraz czas na akcesoria, które są pomocne w montażu:

 plastikowe/ metalowe opaski zaciskowe – potocznie zwana (przynajmniej w naszych okolicach) trytytką, trytką. Poniżej dla ułatwienia załączamy zdjęcia. Z ich pomocą możesz zamocować girlandę do balustrady, gałęzi lub słupka. Są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, więc jest to z pewnością ułatwienie.

metalowa opaska zaciskowa
plastikowa opaska zaciskowa - trytytka

– stalowa linka  – przydaje się w przypadku wieszania girlandy na dużych odległościach. Wtedy ten zwis girlandy nie wygląda już tak dobrze, jak przy kilkumetrowych odstępach. Dlatego też i my z chęcią posiłkujemy się taką linką, gdy przyjdzie nam montować girlandę na kilkudziesięciometrowych odległościach.

Linka-stalowa-powlekana
Linka stalowa

– metalowe haczyki – ten element jest z tych “inwazyjnych”. Jeżeli kompletnie nie masz do czego/ na czym podwiesić girlandy, spróbuj wykorzystać te niewielkie haczyki. Dobierz odpowiedni rozmiar, aby przewód girlandy zmieścił się do środka i działaj. W praktyce, gdy girlanda jest już zamontowana takie haczyki wbrew pozorom nie rzucają się w oczy.

hak złoty wkręcany wygięty
hak srebrny wkręcany wygięty

– obejmy  – kwadratowe lub okrągłe. Jeżeli na przykład Twoja pergola wykonana jest z metalowych belek, możesz wykorzystać taką obejmę, jak poniżej. Montujesz ją na belce i przy pomocy karabińczyka mocujesz do niej girlandę.

metalowa obejma kwadratowa
metalowa obejma okrągła

6. Podsumowanie

Podaliśmy rozwiązania i sposoby, które sami wykorzystujemy, lub o których dowiedzieliśmy się przy okazji współpracy z naszymi klientami.

Wszystkie powyższe informacje wynikają z naszego doświadczenia, które systematycznie powiększamy. Mamy nadzieję, że ta wiedza pomoże w rozwiązaniu problemów i uzyskaniu odpowiedzi na pytania, które chcąc-nie chcąc pojawiają się przed zakupem girlandy świetlnej.

oświetlenie pergoli, girlanda żarówkowa

A jeśli wciąż czujesz niedosyt i chcesz dowiedzieć się jeszcze czegoś, zapraszamy na nasz e-mail -> info@girlandowo.pl. Pytaj śmiało i o wszystko.

Nie ma głupich pytań. Są tylko głupie odpowiedzi 😉

Zespół Girlandowo